Zaznacz stronę

Ze względu na dosyć wysoką cenę, nie każdy z nas może sobie pozwolić na kupno pakietu MS Office, na rynku jednak istnieje kilka darmowych alternatyw. Jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na kupno licencji MS Office, bez problemu znajdziemy pakiet biurowy który zapewni nam zbliżone możliwości edytowania wszelakich dokumentów biurowych. Niektóre darmowe rozwiązania nawet przebijają swoją funkcjonalnością pakiet giganta z Redmond.

Open Office i LibreOffice

Open Office i LibreOffice to oprogramowanie biurowe o otwartym kodzie(Open Source), od bardzo długiego czasu wypełniają niszę darmowych pakietów biurowych. Oferują one najważniejsze elementy pakietu biurowego takie jak rozbudowany edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, oprogramowanie do tworzenia prezentacji multimedialnych, proste oprogramowanie do obsługi bazy danych, jak i kilka innych przydatnych aplikacji. Jedynym brakującym elementem względem produktu giganta z Redmond jest klient pocztowy, jednakże tutaj z pomocą przychodzi nam świetny i intuicyjny darmowy odpowiednik Outlooka – Mozilla Thunderbird. Darmowe oprogramowanie dostarczone w pakietach Open Office czy LibreOffice może nie jest tak bardzo dopracowane i intuicyjne jak płatny pakiet Office, jednakże spełnia swoje podstawowe zadanie w wystarczającym stopniu. W oprogramowaniu do edycji tekstu znajdziemy większość potrzebnych opcji, wszystkie opcje edycji tekstu są na miejscu, arkusz tekstowy zapisuje się samoczynnie, tak byśmy w razie np. chwilowego braku energii elektrycznej nie stracili naszego dokumentu. Podobnie w przypadku arkusza kalkulacyjnego, z łatwością znajdziemy tutaj najpopularniejsze funkcje, opcje formatowania i innej najważniejsze narzędzia potrzebne w tego typu programie. Warto również zaznaczyć że oba pakiety są klasycznymi aplikacjami .exe i do działania nie wymagają dostępu do Internetu, aplikacje wystarczy pobrać z Internetu i zainstalować, by korzystać z nich nawet bez dostępu do sieci. Ponadto wszystkie elementy pakietu oferują możliwość zapisu dokumentów w formatach kompatybilnych z MS Office, dzięki czemu powinno się dać je otworzyć bez większego problemu korzystając z biurowego pakietu Microsoftu. Jest to więc pakiet mogący być z powodzeniem wykorzystywany komercyjnie.

Pakiet oprogramowania biurowego Dokumenty Google(Google Docs)

Darmowy, sieciowy pakiet biurowy od Google to jedno z najlepszych darmowych rozwiązań dostępnych dla użytkownika. Wystarczy założyć w pełni darmowe konto Google(czy ktokolwiek z nas w dzisiejszych czasach go jeszcze nie ma?), by móc cieszyć się tym pakietem w oknie przeglądarki internetowej. Brak konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania i możliwość synchronizacji z chmurą, czy bezpośredniego udostępniania dokumentu, a nawet modyfikowanie go w kilka osób jednocześnie to niewątpliwe zalety tego pakietu. Paroma klikami udostępnimy np. arkusz godzinowy pracownikowi, czy prezentację przełożonemu. Jednakże należy pamiętać, że to co jest nieocenioną zaletą, w pewnych warunkach może być również wadą. W przypadku braku dostępu do sieci stracimy dostęp do googlowskiego pakietu biurowego. Google nie oferuje już możliwości pobrania aplikacji desktopowej, jedyną możliwością skorzystania z tego pakietu jest otworzenie go w przeglądarce. Mimo oczywistych zalet tego rozwiązania, może to być więc sporą wadą dla pewnych użytkowników. Pakiet biurowy Googla oferuje najpopularniejsze oprogramowanie biurowe. Mamy więc tutaj rozbudowany edytor tekstu, którego usieciowienie oferuje opcje niedostępne w oprogramowaniu offline – jeden tekst edytować i przeglądać może jednocześnie kilka osób, co może być nieocenioną pomocą w niektórych branżach, i np. umożliwić symultaniczną pracę zarówno pisarza jak i korektora tekstów, dodatkowo umożliwiając jeszcze przejrzenie postępu prac wydawcy. Należy przy tym zaznaczyć że jest to usługa właściwie jedyna w swoim rodzaju, OneDrive Microsoftu nie posiada aż tak rozbudowanych opcji udostępniania czy pracy kilku osób nad jednym dokumentem jednocześnie, do tego należy wziąć pod uwagę kwestię popularności usług Google – korzysta z nich praktycznie każdy z nas, więc udostępnienie dokumentu nawet osobie średnio radzącej sobie z pracą przy komputerze będzie dziecinnie proste. Podobne zalety posiada arkusz kalkulacyjny i oprogramowanie do tworzenia prezentacji.

Najlepszy darmowy pakiet biurowy?

Jak widać wybranie najlepszego pakietu biurowego jest właściwie niemożliwe – wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb. Jeśli zależy nam na współpracy przy dokumentach przez kilku pracowników jednocześnie bezkonkurencyjny będzie pakiet Google Docs, jeśli z kolei pracujemy w pojedynkę, często bez dostępu do sieci znacznie lepszym rozwiązaniem dla nas będzie LibreOffice bądź Open Office.