W czasach post-covidowych wielu z nas pozostało przy pracy zdalnej, czy to z własnych preferencji czy też wymogów pracodawcy. Mimo niewątpliwych zalet tego rozwiązania istnieją również wady. Spora część pracowników zdalnych miewa problemy z wydajnością swojej pracy. Jak wydajnie i efektywnie pracować zdalnie? Istnieje kilka przydatnych rad, do których zastosowanie się z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na naszą wydajność w pracy, ale także zwiększy na komfort psychiczny.
1. Po wstaniu z łóżka przygotuj się do pracy zdalnej tak samo jak do biura
Bardzo ważna, a często bagatelizowana kwestia. Odpowiednie przygotowanie się do pracy, i danie sobie czasu na „obudzenie się” po wstaniu z łóżka to niezwykle istotna sprawa. Nasz mózg z reguły potrzebuje „rozgrzewki”, zaraz po wstaniu z łóżka. Warto więc wstać nieco wcześniej, wziąć prysznic czy choćby przemyć twarz, przebrać się w wygodne ubranie, czy pójść na kilkuminutowy spacer. Praca w łóżku, w piżamie jeszcze nikomu nie przysłużyła się w zwiększeniu wydajności w pracy 😉 Dodatkowo takie przygotowanie do pracy będzie bardzo korzystne dla naszej psychiki dając nam sygnał, że właśnie „idziemy” do pracy.
2. Trzymaj się określonych godzin pracy
Błąd popełniany niezwykle często przez ludzi dopiero zaczynających pracę zdalną to nie wyznaczanie sobie sztywnych godzin pracy. Pracodawcy przeważnie nie mają problemu z tym żebyśmy pracowali w innych godzinach niż w biurze, co często bywa zgubne dla pracownika. Niepotrzebne odwlekanie pracy czy ciągłe jej przerywanie bardzo często kończy się tym, że zacierają się nam granice między pracą a czasem wolnym, albo spędzamy na pracy zdecydowanie zbyt dużo czasu. Wstajemy później, później też kończymy prace, co często bywa frustrujące. Warto od samego początku ustalić sobie sztywne godziny pracy, i się ich trzymać.
3. Stosuj się do zasad higieny pracy przy biurku
Staraj się wstawać od biurka co najmniej raz na godzinę, rozciągaj się, raz na jakiś czas oderwij wzrok od ekranu i skup go na jakimś dalszym punkcie za oknem. W biurze często od pracy „odciągają” nas współpracownicy, czy też zmusza nas do tego potrzeba wyjścia do toalety, czy zaparzenia sobie kawy. Przy pracy w biurze zrobienie sobie szybkiej, chwilowej przerwy od pracy, czy to na krótką pogawędkę z współpracownikiem, czy wyjrzenie za okno jest znacznie bardziej naturalne niż przy pracy z domu. Danie chwili wytchnienia nie tylko naszemu ciału ale i mózgowi jest w umysłowej pracy niezwykle ważne.
4. Rób sobie dłuższą przerwę na jedzenie
Dłuższa przerwa w pracy, przeważnie przeznaczona na jedzenie nie wzięła się znikąd. Konieczność nieco dłuższego oderwania się od obowiązków zawodowych bardzo korzystnie wpływa na nasze skupienie i komfort psychiczny, podobnie jak możliwość spokojnego zjedzenia posiłku. Jedzenie „w biegu” jest bardzo niezdrowe, warto więc w czasie zdalnej pracy wyznaczyć sobie jakiś czas na dłuższą przerwę śniadaniową, czy obiadową.
5. Przygotuj sobie odpowiednie miejsce do pracy
Jak już wcześniej zaznaczyłem praca z łózka to nie jest dobry pomysł, podobnie z pracą na kanapie, czy w przy małym stoliku w salonie. Jeśli pracujemy zdalnie konieczne jest zapewnienie sobie wygodnego biurka i fotela biurowego, a także znalezienie cichego i spokojnego miejsca. Ciągle rozpraszające nas dzieci, czy zwierzęta raczej nie wpłyną pozytywnie na nasza wydajność w pracy.
6. W czasie pracy skupiaj się na pracy
Punkt niejako łączący się z poprzednim. W czasie pracy zdalnej zajmuj się pracą, nie wieszaj prania, nie wstawiaj zupy na kuchenkę, tylko skup się na tym co robiłbyś w biurze. Uświadom również domowników, że to że pracujesz z domu nie znaczy, że możesz w czasie pracy zajmować się np. dzieckiem czy wyprowadzać psa. Często żony/partnerki oczekują od nas wykonywania obowiązku domowych w trakcie naszej pracy, co jest bardzo niekorzystne dla naszej wydajności. Jeśli będziemy co chwilę odrywać się od pracy nasze skupienie z pewnością nie będzie takie jak gdybyśmy pracowali nieprzerwanie(oczywiście z zachowaniem higieny pracy i zapewnieniem sobie przerwy na posiłek).