Zaznacz stronę

Powszechność bardzo małych ekranów o wysokiej rozdzielczości, umożliwiła nam wszystkim zasmakowania przyszłości rodem z hitów kina lat 80 i 90. Większość z nas z pewnością pamięta sceny z filmowych hitów pokroju „Człowieka demolki” czy „Powrotu do przyszłości” w których bohaterowie zakładając odpowiednie gogle czy hełmy zatapiali się w wirtualnej rzeczywistości.

Obecnie technologia ta jest dostępna dla każdego z nas. By zaznać tej formy rozrywki nie musimy już wydawać fortuny na gogle. Raz, że cena tychże znacznie spadła wraz z popularyzowaniem się tej technologii, dwa że w większych miastach bez problemu znajdziemy lokale pozwalające nam korzystać z VRu na godziny za niewielkie pieniądze. Na rynku istnieją również tak zwane VR Boxy, „oprawki” pozwalające na zamontowanie w nich smartfona, i korzystanie w ten sposób z namiastki VRu. Jednakże jest to tylko namiastka, i do prawdziwie VRowych doznań jednak niezbędne nam są specjalistyczne gogle.

Czym jest VR?

VR – skrót od angielskiego Virtual Reality, to w dosłownym, i poprawnym tłumaczeniu Rzeczywistość Wirtualna. Jako VR rozumiemy technologię dającą nam złudzenie przebywania w innej rzeczywistości, więc definicję tę spełnią gogle do wirtualnej rzeczywistości, ale już nie rozgrywka na konsoli na ekranie telewizora. VR głównie wykorzystywany jest w przemyśle rozrywkowym – korzystając z gogli możemy na przykład wcielić się w żołnierza walczącego na frontach 2 wojny światowej, czy pobawić się we wspinaczkę wysokogórską bez ryzyka bolesnego upadku czy postrzału 🙂 . VR w ostatnim czasie bywa też szeroko badany pod kątem użyteczności medycznej. Najnowsze badania dają bardzo pozytywne wyniki oceniające pomocniczość VRu w leczeniach różnych zaburzeń o podłożu psychicznym.

Odrębną technologią jest AR – augmented reality, łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym, przykładowo gra która nanosi elementy wirtualne na obraz realnego świata wyświetlanego z tylnej kamerki smartfona. Grą AR była też niezwykle popularna w ostatnim czasie gra Pokemon Go, polegająca na łapaniu stworków w świecie wirtualnym, jednak znajdowanie ich odbywało się w świecie rzeczywistym, na podstawie lokalizacji GPS naszego telefonu.

Które gogle VR wybrać

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka modeli gogli od różnych producentów. Jedne oferują wyższą rozdzielczość, ale za to są droższe, inne zapewniają nieco niższą jakość obrazu, ale oferowane są w niższej cenie. To który model wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji i zakładanego budżetu. Poza kosztem samych gogli należy również wziąć pod uwagę sprzęt który wygeneruje dla nas obraz. Same gogle zastępują tylko ekran, potrzebować więc będziemy również komputera bądź konsoli. Najtańszą opcją VRową dającą nam „pełny zestaw” może się więc okazać sygnowany marką Sony PlayStation VR, bo jeśli posiadamy już konsolę wystarczyć dokupić same gogle. W przypadku VR na pececie musimy się liczyć też z tym, że nie na każdym sprzęcie będziemy mogli cieszyć się tą technologią, nasz komputer musi zapewniać odpowiednią wydajność, byśmy mogli zanurzyć się w świat wirtualny. Renderowanie obrazu na dwóch ekranach o bardzo wysokiej rozdzielczości(po jednym na każde oko) to zadanie znacznie bardziej wymagające dla sprzętu, przez co gry stworzone specjalnie na potrzeby wirtualnej rzeczywistości przeważnie oferują znacznie mniej skomplikowaną grafikę niż wysokobudżetowe klasyczne gry konsolowe czy na komputery osobiste. W innym przypadku wymagania sprzętowe takiej gry muszą być bardzo wysokie,  by zapewnić odpowiednią płynność rozgrywki. Wyboru więc musimy dokonać biorąc pod uwagę naszą osobistą sytuację, potrzeby i preferencje, nie da się wskazać urządzenia będącego obiektywnie najlepszym.

Krytyka wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość spotyka się w ostatnim czasie z coraz większą krytyką. Oprócz oczywistych niebezpieczeństw zdrowotnych, takich jak np. uszkodzenia wzroku spowodowane zbyt długim wpatrywaniem się w ekran znajdujący się bezpośrednio przed samym okiem, czy problemy z błędnikiem pojawiają się również głosy krytykujące tę formę zabawy ze względu na zły wpływ na psychikę. Jednakże obecnie nie ma żadnych wiarygodnych badań potwierdzających te obawy, należy więc zachować tylko podstawowe środki ostrożności. Nie korzystać z tej technologii zbyt długo, i natychmiast przerwać zabawę gry poczujemy jakieś negatywne skutki, jak np. mdłości. Z powodu braku odpowiednich badań tej technologii pod kątem negatywnego wpływu na rozwój najmłodszych nie powinno się jej raczej udostępniać dzieciom.